ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି କିନ୍ନର ଛୁଆ , ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ଭୁଲ ଗୁଡିକ କଣ

ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁଖ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁଖ ଅଟେ | ଜଣେ ମା ପାଇଁ, ତୁମେ ତା’ର ପିଲା କ’ଣ କଳ୍ପନା କରିପାରିବ | ଯେତେବେଳେ ବି ପିଲାଟି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛି, ମା ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବୁଝିଥାଏ | କାରଣ, ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବା ପାଇଁ, 1 ମା ଏହାକୁ ନିଜ ଗର୍ଭରେ 9 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ସେ ନିଜ ଶିଶୁର ରୂପ ଦେଖିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ନପୁଂସକ ଭାବରେ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେହି ମା ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ହୋଇଯାଏ | ଆମକୁ କହିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଯେ ନପୁଂସକ ମାନେ ଆମ ସମାଜରେ ଅନେକ ଦିଗରୁ ସଖ୍ୟମ | କିନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶିଶୁଟି ମାତୃ ଗର୍ଭରେ ଥିବାବେଳେ କ’ଣ ଘଟେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆମେ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନପୁଂସକ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ନପୁଂସକ ହେବାକୁ ରୋକିପାରେ |

ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ 9 ମାସର ପିଲା ମା’ର ପେଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିକଶିତ ହୁଏ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିକାଶ 3 ମାସ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କିଛି ଭଲ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏପରି ଭାରୀ ଔଷଧ ଦିଅନ୍ତି ଯାହା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

pregnant womens

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, 9 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଶିଶୁ ମା’ଙ୍କ ପେଟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରେ, ଯାହା ମା ଖାଏ ଏବଂ ପିଇଥାଏ, ପିଲାଟି ପାଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଭାରୀ ଔଷଧ ସେବନ କରିବା ଶିଶୁ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଔଷଧର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କ ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ ସେ ନପୁଂସକ ହୋଇଯାଏ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ସେହି ଔଷଧ ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁର ଶରୀର ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶରୀରର କିଛି ଅଂଶ ଜଳିଯାଏ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ନପୁଂସକ ରୂପ ଧାରଣ କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଏହା ମା ଏବଂ ପିତା ହରମୋନ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରେ, କିନ୍ତୁ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି, କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଯଦି ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ, ତେବେ ସେହି ଔଷଧ ନିଅନ୍ତୁ | ଅନ୍ୟଥା, ଏହାର କିଛି ନକାରାତ୍ମକ ପରିଣାମ ଥାଇପାରେ |

ବେଳେବେଳେ ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେତୁ, କିଛି ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଗର୍ଭପାତ ଔଷଧ ଖାଇଥା’ନ୍ତି, ଯାହା ବେଳେବେଳେ ଏହାର ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଗର୍ଭରେ ଶିଶୁଟି ମରିବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଶିଶୁ  ନପୁଂସକ ହୁଅନ୍ତି | ତେଣୁ, କୌଣସି ୌଷଧ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ, ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଏହି ଭଳି କିଛି ଶିକ୍ଷଣାୟ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ଆମକୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *