ସୁନା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ ଏହି ଗଛ,ଉପକାରୀତା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

arakh

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜି ଆମେ ଏକ ସାଧାରଣ ବୃକ୍ଷର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । ପାହାଡ଼ ମାଟି, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ସହଜରେ ମିଳିଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ଏକ ମୃଦୁ ଉପ-ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅନେକ ଅସୁସ୍ଥ ତଥା କଠିନ ରୋଗ ପାଇଁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ 120 ସେମି ରୁ 150 ସେମି ଉଚ୍ଚ ଅଟେ।

ଏହି ବୃକ୍ଷର ନାମ ହେଉଛି ଅରଖ।ଅରଖ ଗଛ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର। ବାଇଗଣୀ ଅରଖ ଗଛ ଏବଂ ଧଳା ଅରଖ ଗଛ ।ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଧଳା ଅରଖ ଉଦ୍ଭିଦ ରେ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।ଯେଉଁ ଘରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଯାଏ, ସେଠାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତନ୍ତ-ମନ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଯାଦୁକର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ନାହିଁ। ଅରଖ ଗଛର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅରଖ ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଛି।ଏହାର ଫୁଲକୁ ଭଗବାନ ଶିବ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏହା ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଆୟୁର୍ବେଦ, ହୋମିଓପାଥି ଏବଂ ଏଲୋପାଥିରେ ଅରଖ ଗଛ ର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।ଏହା ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଅରଖ ଗଛ ର ବଟାନିକାଲ୍ ନାମ ହେଉଛି କାଲୋଟ୍ରୋପିସ୍ ଜିଗାଣ୍ଟିଆ।

arakha phola

ଅରଖ ଗଛର ଓୌଷଧୀୟ ଗୁଣ:

1. ପଥରୀ : ୨ ଟି ଫୁଲର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀରରେ ଦ୍ରବଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ 40 ଦିନ ସକାଳେ ପିଅନ୍ତୁ, ପଥର କିଡିନି ମଧ୍ୟରୁ ତରଳି ବାହାରି ଯିବ।

2. ବଥ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ବାରମୁଳିଆ କୁହାଯାଏ। ତେଲ ତେଲ ଗରମ କରି ବଥ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ତଥ୍ୟର ତଥ୍ୟ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମାନ ତେଲ ସହିତ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ। ବଥ ଜାଗାରେ ଅରଖ କ୍ଷୀର ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ବଥ ଦରଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

arakha

3. ଯାଦୁ,କାଛୁ,କୁଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ: ସୋରିଷ ତେଲରେ 10 ଟି ଶୁଖିଲା ଅରଖ ଠିକଣା ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ତେଲ ଫିଲ୍ଟର କରି ଥଣ୍ଡା କରିବା ପରେ ଏଥିରେ 4 ଟି ଲବଙ୍ଗ ଏବଂ କର୍ପୂର ପାଉଡର ମିଶାଇ ପାତ୍ରରେ ଭରନ୍ତୁ। ଏହି ତେଲକୁ ଥର ଯାଦୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ଅଂଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

ବିଶେଷ ସୁଚନା – ଏଥିରେ ପ୍ରଦତ୍ତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଏକ ପୁସ୍ତକରୁ ଗୃହିତ । ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୁର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କର ପରାମାର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ,ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ। ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *